Centos Sunucuya Dropbox Kurma

Bulut depolama servisi olarak oldukça popüler olan Dropbox Centos gibi Linux işletim sistemlerinde de kullanılabiliyor. Sunucu sahipleri yedeklerini korumak için farklı sunucular kiralıyor ya da yedekleme servislerine para ödüyorlar. Bu nokta da ben yedekleri Dropbox’da muhafaza etmeyi tercih ediyorum. Dropbox bizlere üye olduğumuzda kafadan 2 GB alan veriyor. Ancak çeşitli yöntemlerle bunu ücretsiz olarak 23 GB’a kadar çıkarmak mümkün (Çaktırmayın “virtualbox dropbox” anahtar kelimesiyle arama motorunda aratın çıkan videoları izleyin). Tabi bana 23 gb alan yetmez diyorsanız Dropbox Pro’ya yıllık 99$ ödeyerek 1 TB depolama alanına sahip olabilirsiniz.

Dropbox’u yedekleme aracı olarak tercih etmemin en büyük sebeplerinden birisi sildiğiniz bir dosyayı 30 güne kadar geri getirebilme özelliğinin olması. Hangi paneli kullandığınızın bir önemi yok. SSH üzerinden Dropbox’u kurmamız mümkün. Şimdi nasıl kurulum yapacağımıza geçelim.

Centos Dropbox Kurulumu

SSH girişini yaptıktan sonra aşağıdaki komutlarla Dropbox’un resmi python aracını indirip gerekli kurulumları gerçekleştiriyoruz:

cd /root/
wget https://www.dropbox.com/download?dl=packages/dropbox.py
mv download?dl=packages%2Fdropbox.py dropbox.py
chmod +x dropbox.py
./dropbox.py start -i

Son komutu girince bizden onaylama isteyecek. Biz y tuşuna basarak kurulumu onaylayacağız. Kurulum bittikten sonra Dropbox hesabınızı sunucunuza aşağıdaki kod ile bağlıyoruz.

cd ./dropbox-dist/
dropboxd

Ekrana bir link çıkacak ve o linki bilgisayarınızdan hangi  tarayıcıyı kullanıyorsanız ona yapıştırın. Dropbox hesabınızı girin ve istenen onay butonuna basın. SSH ekranında Welcome yazısını gördükten sonra CTRL+C yapıp işlemi bitirin.

Şimdi Dropbox’u başlacağız ve hemen durduracağız çünkü mevcut Dropbox hesabınızdaki tüm dosyaların sunucunuza indirilmesini istemezsiniz. Belki de istersiniz orası size kalmış.

./dropbox.py start
./dropbox.py stop

Dropbox’u çalıştırınca /root/Dropbox klasörü oluşuyor ve bizim senkronizasyon klasörümüz bu klasör oluyor. Şayet ikinci HDD’niz varsa ve Dropbox dosyaları orada olsun diyorsanız aşağıdaki komutları girin. Mesela benim ikinci hardiskim /second olarak mountlu.

cd /root
rm -rf Dropbox
ln -s /second/Dropbox /root/Dropbox

Şimdide mevcut dropbox hesabınızı telefonunuzda veya başka bir aygıtınızda kullanıyorsanız, oradaki dosyaların senkronizasyondan nasıl hariç tutulacağını anlatalım. Örneğin dropbox hesabınızda Resimler diye bir klasör var cep telefonunuzdaki resimler sunucunuza indirilmesin istiyorsunuz. Şu şekilde yapacaksınız.

./dropbox.py start
./dropbox.py exclude add ~/Dropbox/Resimler/

Aynısını bağlı diğer cihazlara da yapabilirsiniz. Telefona sunucu yedeklerinin inmesi de hoş olmaz 🙂 Dropbox Android ve IOS uygulamalarında gerçi sadece resim klasörleri senkronizasyona açık diye biliyorum. Orası da size kalmış. Dropbox kurulumu bu şekilde yaptık. Peki Dropbox ne yapıyor, neleri upload ediyor, neleri senkronize ediyor nasıl anlayacağım. Şu komutla.

./dropbox.py status
Up to date

Gördüğünüz gibi Up to date diyor. Dropbox ile sunucu arasında tüm dosyalar eşitlenmiş anlamına geliyor bu. Yeni dosya eklediğinizde baktığınızda kaç Mbit hızıyla dosya uploadlanıyor falan görebilirsiniz.

Dropbox’u ./dropbox.py stop komutuyla durdurabilir ./dropbox.py autostart komutuyla ise sunucuyu başlattığınızda Dropbox’un da otomatik olarak açılmasını sağlayabilirsiniz.

Burada şuna dikkat edeceksiniz. Dropbox klasöründe ne yaparsanız bu Dropbox sunucularına yansıyor. Yani hangi dosyayı silerseniz o dosya Dropbox’dan da siliniyor. Yedeğimi Dropbox’a ulaştırdım tamam şimdi sunucumdan sileyim yok yani. Eski yedeklerinizi silebilirsiniz sunucunuzda depolama alanı sıkıntısı yaşıyorsanız. Nasılsa Dropbox panelinden o dosyayı 30 güne kadar geri getirebiliyorsunuz.

Şayet sunucunuzdaki Dropbox’a eşitlenmiş bir dosyayı başka kişilerle paylaşmak istiyorsanız onu da anlatalım. Mesela Dropbox’da deneme.txt isminde bir dosyamızı ve Deneme ismindeki klasörü paylaşmak istiyoruz. Onu da şu şekilde yapıyoruz. Her bir komutu girer girmez paylaşım linki ekrana geliyor. Linki verdiğiniz kişi sadece sizin belirttiğiniz dosyaları görebiliyor.

./dropbox.py sharelink /root/Dropbox/deneme.txt
./dropbox.py sharelink /root/Dropbox/Deneme

Dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Ben bu şekilde Centos 6.7 ve Centos 7 sürümlerinde sorunsuzca kullanabiliyorum. Eğer bir sıkıntı yaşıyorsanız elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir