Nginx 301 Yönlendirme Ayarları

Nginx performans ve az kaynak kullanımı açısından geliştirici ve yüksek ziyaretçili site sahiplerinin gözdesi konumunda bulunuyor. Nginx rewrite kural yapısının farklılıklarını bir önceki WordPress Nginx Rewrite Ayarları yazımızda anlatmıştık. Şimdi her türlü 301 ve 302 yönlendirme nasıl yapılır onun üzerine paylaşımlarda bulunmakta yarar olduğunu düşünüyorum.

Bu kalıpları öğrendiğinizde yönlendirme yapmak sizin için çocuk oyuncağı olacaktır. Sitenizin virtual host konfigürasyon dosyasını bir metin editörüyle açın. Nginx’in vhost.conf dosyaları genelde /usr/local/nginx/conf/conf.d klasörünün altında yer alıyor. Burada yaptığınız değişiklikler Nginx’e restart atılmadan geçerli hale gelmediğini bir kez daha belirtmekte yarar var. Şimdi sizlere öncelikle basit 301 yönlendirmesinin nasıl yapılacağını anlatalım.
nginx 301 yönlendirme
Örneğin, fener.html isimli sayfayı fenerbahce.html sayfasına kalıcı olarak yönlendirmek istiyorsak aşağıdaki ayarları yapmalıyız.

Nginx 301 Kalıcı Yönlendirme

location ~ ^/fener.html {
rewrite ^(.*)$ /fenerbahce.html permanent;
}

Nginx ile 301 dizin yani klasör yönlendirmekte mümkün. Örneğin /yazi/ dizinini /metin/ dizinine yönlendirmek istiyorsak, kurallarımız şöyle olmalı.

location ~ ^/yazi/ {
rewrite ^\/yazi\/(.*)$ /metin/$1 permanent;
}

Şimdi ihtiyaç olan bir başka yönlendirme şekli olan non www to www yani domain.com’u www.domain.com’a yönlendirmeye yarayan kuralı paylaşalım. Not: Bunu satırın en üstüne koymanız gerekir.

server {
listen 80;
server_name domain.com;
return 301 $scheme://www.domain.com$request_uri;
}

Peki, adres değişikliği yapmak istiyoruz bu mümkün mü? Elbette. Örneğin domain.com’u domain.net’e yönlendirmek istiyorsak, aşağıdaki gibi olmalıdır.

Nginx 301 Site Yönlendirme

server {
server_name .domain.com;
return 301 http://www.domain.net$request_uri;
}

Basit 301 redirect yönlendirmeler bu şekilde mümkün. Nginx 302 Yönlendirme Ayarları için yazımızı takip edin.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir