Nginx 302 Yönlendirme Ayarları

Daha evvel Nginx 301 Yönlendirme Ayarları konumuzda Nginx ile kalıcı yönlendirme nasıl yapılır mevzusunu işlemiştik. Bu sefer 302 geçiçi yönlendirme hususunda anlatımlar gerçekleştireceğiz. Geçici yönlendirme yöntemini program indirme siteleri program linkini perdelemek ve program yayıncılarının sitelerine doğrudan link vermemek adına kullanıyorlar. Bunun için özel rewrite kuralları gerekiyor elbet. Biz bugün basit 302 yönlendirmeyi anlatacağız.

Geçici yönlendirme aslında çok basit. Önceki yazımızdaki ayarlardan permenant ifadesini çıkarmamız kafi geliyor. Yine de yazımızda nasıl uygulandığını örneklerle göstermekte fayda var.  /usr/local/nginx/conf/conf.d dizininde bulunan sitenizin virtual host ayar dosyasını bir metin editörüyle açıp, aşağıdaki örneklerdeki gibi düzenleyin.

Nginx 302 Geçici Yönlendirme

Örneğin maras.html isimli bir sayfamız var, bu sayfayı kahramanmaras.html konumuna geçici olarak taşımak istiyoruz. Rewrite ayarlarımız aşağıdaki gibi olmalı;

location ~ ^/maras.html {
rewrite ^(.*)$ /kahramanmaras.html;
}

Bir dizini komple başka bir dizine 302 yöntemiyle geçici olarak taşımamız da mümkün, bunun için aşağıdaki ayarlara sahip olmamız yeterli.

location ~ ^/eski/ {
rewrite ^\/eski\/(.*)$ /yeni/$1 permanent;
}

Böylece eski dizini yeni isimli dizine geçici olarak taşınır ve tarayıcılar yanıt olarak Temporary Redirect mesajı alır ve belirtilen adres takip edilir.

Nginx 302 Geçici Site Taşıma

Herhangi bir nedenden ötürü sitenizi geçici olarak başka bir alan adına taşımak isterseniz aşağıdaki gibi bir ayar girmelisiniz.

server {
server_name .domain.com;
return 302 http://www.domain.net$request_uri;
}

Ayar dosyasını kaydettikten sonra yaptığınız değişikliklerin aktif olması için sunucunuza service nginx reload komutunu vermeyi unutmayın.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir