Nginx 503 HTTP Kodunu Döndürme

Çoğu zaman 503 hataları çeşitli sebeplerden dolayı alanlar bu kodu görünce niye sitemde 503 HTTP kodunu döndüreceğim diye garipsemiştir her halde. Ama sitelerinizde bakım yaptığınız zaman sitenin ziyaretçilere kapanması ve Google’ın indexlediği sayfalarınıza bir zarar gelmemesi için bakım amacıyla sitelerinizde 503 kodunu döndürebilirsiniz.

Sitenizi de en doğru 503 kodu sayesinde taşıyabilirsiniz. Normalde yedekleme işlemleri bitinceye kadar sitenizin her sayfasında 404 bulunamadı kodu görünecektir haliyle. Bunu sağlıklı bir şekilde yapmak için Google Blog’unda site taşıma, site güncelleme ve bakım işlemlerini 503 kodunu sayfalarınızda aktif ederek yapmamızı tavsiye ediyorlar.

Nginx kurulu bir server’da bunu nasıl yapacağınıza değineceğiniz. Server sahibi siz değilseniz bunu php ile yapabilirsiniz. O ayrı bir yazının konusu olabilir. Biz sadece nginx üzerinden bir yazı olsun  istedik. Evet öncelikle /usr/local/nginx/conf/conf.d dizininde bulunan sitenizin vhost ayar dosyasını bir bir metin editörü ile açın. SSH üzerinde ister nano, ister vi’yi kullanabilirsiniz. Ben WinSCP’i tercih ediyorum sunucudaki dosyaları düzenlemek için orası size kalmış.

Nginx Bakım Modunu Aktif Etme

Ayar dosyanızın içindeki aşağıdaki ifadeyi bulun.

  location / {

Daha sonra bu ifadenin üst satırına aşağıdakileri yapıştırın. IP adresini kendinize göre düzenleyin. Bu sayede sizden hariç herkes 503 Service Temporarily Unavailable mesajını görecekler.

#bakim modu – kendi IP adresinizi yazın
if ($remote_addr != “95.13.210.238”) {
return 503;
}

Daha sonra nginx’i yeniden başlatabilir yada ayarları yenileme kodunu girebiliriz. Ben ayarları yenileme kodunu tercih ediyorum.

service nginx reload

Böylece sitenizin geçici olarak kapalı olduğunu ziyaretçilerinize ve arama motorlarına belirtmiş oluyoruz.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir