Nginx Alt Dizini Ana Sayfada Gösterme

Çeşitli nedenlerden ötürü alt klasörde yer alan bir siteyi ana sayfada göstermek isteyebiliyoruz. Bazen iki farklı script kullandığımız zamanlarda hangisinin ana sayfada gösterilmesini seçmemiz gerekiyor. Mesela vBulletin’i forum/ dizinine WordPress’i de blog/ dizine kurduğumuz da, ana sayfada hangisini nasıl gösterebileceğinizi bilmeniz gerekir. Daha önceki yazımızda Nginx 301 Yönlendirme Ayarları‘ndan basetmiştim. Ancak bu tamamen farklı bir konu. Sitemizin index sayfasında alt dizinde olan scripti göstermeyi anlatacağım.

Öncelikle ayarların nasıl yapılacağını bir önceki konularda göstermiştim. Şimdi başa dönüp anlatmaya lüzum yok. Sitenizin Nginx konfigürasyon dosyasını açıp location / { kısmını bulup altına aşağıdaki kodu girmemiz gerekiyor. Verdiğim koda benzer başka index ile başlayan bir kod varsa lütfen onunla değiştirin. Örneğin ben anasayfaya blog/ dizinine kurduğum WordPress scriptimin gelmesini istiyorum. Ekleyeceğimiz kod şu olmalı:

index blog/index.php index.html;

Yani şu şekilde görülmeli

location / {
index blog/index.php index.html;
}

Dosyamızı kaydettikten sonra service nginx reload kodunu girmeyi unutmayın. Bu şekilde artık sitemizin adını yazdığımızda kök dizinde, blog alt dizinin index.php sayfası görünecek.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir