XenForo Nginx Rewrite Ayarları

Forum yazılımları içinde kaynakları en az tüketen ve kendi kütüphanesini kullanan harika bir yazılım XenForo. Hele bir de Nginx üzerinde çalıştırıyorsanız sunucunuz çok rahat bir vaziyete geliyor. XenForo’nun SEO Friendly yapısı da gerçekten takdire şayan bir şekilde hazırlanmış. Bu yazımızda Arama Motoru Dostu URL yapısını Nginx server üzerinde nasıl etkin hale getireceğimizi anlatacağım.

Öncelikle XenForo’nun Admin Paneline giriş yapmalısınız. Hemen sol üstten Seçenekler bağlantısına tıklayıp açılan sayfadan Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) seçeneğine girin. Dil dosyanıza göre buradaki metinler değişik olabiliyor ama hemen hemen hepsinde aynı şekilde ifade edilmiştir. Buradan Dost URL Yapısını Kullan seçeneğini ve İçerik Başlığını URL’lere Ekle seçeneklerini seçiyoruz.

XenForo Seo Ayarı

Şimdi Nginx ayarlarını yapmadığımız için konulara ve yazılara girdiğimizde 404 bulunamadı hatasını görmemiz gayet normal telaşa mahal yok. Şimdi sunucunuza WinSCP veya SSH ile bağlanıp bir metin editörüyle siteniz için tanımlanan Nginx virtual host konfigürasyon dosyamızı bir metin editörüyle açıyoruz. Daha önce bu dosyanın nerede olduğunu ve nasıl ayar verildiğini WordPress Nginx Ayarları yazımızda anlatmıştık. Şimdi tekrara düşmemek adına o dosyanın konumunu öğrenmek için o yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sitemizin Nginx tanımlama ayar dosyasını düzenlerken dikkat edeceğiniz husus iki defa location / { ifadesini kullanmaktan kaçınmak. Vereceğimiz ayarı bu ifadenin altına verdiğimiz için iki defa bu ifadeyi bu dosyada kullanamayız. Bunun için location / { ile başlayıp } işaretiyle biten bir ifade varsa onun yerine aşağıdaki ifadeleri ekleyin.

location / {
try_files $uri $uri/ /index.php?$uri&$args;
index index.php index.html;
}

Güvenliğiniz için library ve internal_data klasörlerini de dışarıya kapatmamız gerek onun için ise aşağıdaki ayarları tanımlamalıyız.

location ~ ^/(internal_data|library) {
internal;
}

Daha sonra SSH üzerinden service nginx reload komutunu giriyoruz ve URL’lerimizi kontrol ediyoruz. Bu şekilde XenForo’yu Rewrite etmiş oluyoruz. Eğer kafanızı kurcalayan bir husus olursa bunu bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

You may also like...

2 Responses

 1. Berkay dedi ki:

  Merhaba,

  WordPress ana sayfa ve Xenforo forum olarak kullanıyoruz. Acaba ayarları nasıl eklemeliyiz? nginx-vhosts dosyasına ekleyeceğiz değil mi?

  Teşekkürler.

  • kapasite dedi ki:

   location / {
   try_files $uri $uri/ /index.php?$args;
   }

   location /forum/ {
   try_files $uri $uri/ /forum/index.php?$uri&$args;
   }

   Yukarıdaki gibi olmalı. vhost olmalı evet dosyanın adı. Ben başka bir kabuk scriptle kullandığım için bende yol farklı olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir