Windows 10 DNS Ayarları Değiştirme

Dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows, yeni ürünü olan Windows 10 ile piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. Her yeni sürümden önce olduğu gibi Microsoft bir ön deneme ve geliştirme sürümü olarak Windows 10 Preview’i piyasaya sürdü. Elbette bu Preview sürümünü süren meraklı bilgisayar kullanıcıları Windows 10’da DNS değiştirme işlemini gayet iyi biliyorlardır. Ben bilmeyenler ve yeni başlayanlar için bu yazıda bunu klavyem döndüğünce anlatmaya çalışacağım.

Windows 10 DNS Nasıl Değiştirilir

Windows 10 DNS Ayarları

Öncelikle yukarıdaki resimde görüldüğü üzere sağ alt köşede saatin bulunduğu yerin solunda, ses butonun hemen yanındaki çubuklar şeklindeki ikonu sağ tıklıyoruz ve Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni Aç diyoruz. Eğer kablo ile bağlıysanız bu ikon bilgisayar monitörü şeklinde görülecektir.

Windows 10 DNS Ayarları

Açılan bu pencerede resimde altı çizili görülen Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin yazısına tıklayın.

Windows 10 DSN Ayarları

Ağ Bağlantıları kısmına eriştik. Buradan internete bağlı olduğumuz ağ bağlantısını seçip sağ tıklıyoruz ve Özellikler‘e giriyoruz. Ben Wi-Fi’dan bağlandığım için bende böyle, siz kabloludan bağlandıysanız yanında kırmızı çarpı işareti olmayan ağ bağlantısının özelliklerine girin.

Windows 10 DNS Ayarları

Ağ bağlantımızın özellikler menüsü yukarıda görüldüğü şekildedir. Buradaki seçeneklerin kutucuklarında işaretli olan tiklere dokunmadan en alttaki Internet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) seçeneğini seçiyoruz ve hemen sağ altında bulunan Özellikler düğmesine basıyoruz.

Windows 10 DNS Ayarları

Karşımıza DNS ayarlarını gireceğimiz esas bölüm şimdi geldi. Otomatik olarak IP adresi al bu kısma dokunmuyoruz. Altındaki kısımda bulunan Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçeneğini işaretliyoruz. Böylece pasif olan DNS kutucuğu etkin hale geliyor ve istediğimiz DNS adreslerini Tercih edilen DNS sunucusu ve Diğer DNS Sunucusu kutucuklarına doğru bir şekilde giriyoruz. Genelde sadece bir DNS yeterli oluyor ama ihtiyaca binaen sizler yedeklik olması açısından ikincil DNS adresini de tanımlayabilirsiniz. Bu resimde görüldüğü gibi genelde Google’ın sağladığı DNS adresleri olan 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 adresleri yaygın olarak kullanılan adresler, ileri ki tarihlerde internet dünyasında en çok tercih edilen DNS numaralarını sizlerle paylaşacağız. Bu pencerede yapacağız hatalar internete girmenize mani olabilir bu yüzden yanlış yaparsanız internete giremeyebilirsiniz, ama panik yok. Otomatik IP ve DNS alma seçenekleri seçerseniz tekrardan internet bağlantınız gelir. Resimdeki gibi bir DNS ayarı verdikten sonra Tamam butonuna basıp diğer açık tüm pencereleri kapatıyoruz.

Bu ayarları verdiğimizde DNS adresleri hemen aktif hale gelmiyor elbette. Windows ve kullandığımız web tarayıcıları ön bellekte bulunan TTNET’in DNS adreslerini kullanıyor. Bu yüzden DNS ön belleğini de temizlememiz gerekecek.

Windows 10 DNS Önbelleği Temizleme

Klavyemizde pencere şeklinde bulunan ve CTRL ve ALT tuşlarının yanında bulunan Windows tuşuyla birlikte R tuşuna bastığımızda Çalıştır komut penceresi gelmekte. Eğer tuş kombinasyonuyla Çalıştır’a erişemiyorsanız, Başlat menüsünden Çalıştır’ı açın.

Windows 10 DNS Ayarları

Açılan Çalıştır komut ekranına ipconfig /flushdns komutunu yazıp Tamam dedikten sonra Windows DNS ön belleğini temizlemiş oluyoruz. Halen DNS aktif olmadı ve tarayıcınızdan bunu fark ettiyseniz bu sefer tarayıcınızla girmek istediğiniz sitenin penceresi açıkken CTRL + F5 tuşuna basarak kuvvetli tazeleme yapabilirsiniz.

Hepsi bu kadar. Aslında Windows 10’un DNS ayarlarının değiştirilmesi diğer Windows gibi farksız ancak illa Windows 10’un DNS ayarlarını değiştirmek istiyorum derseniz bu yazımızı okuyorsunuz demektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir