WordPress Nasıl Kurulur?

Bu makalemizde WordPress nasıl kurulur ve kurulum için neler gereklidir bunlara dilim döndüğünce yer vermeye çalışacağım. WordPress php programlama diliyle kodlanmış harika bir web tabanlı içerik yönetim sistemidir. Bir web server, php ve mysql ile kolaylıkla localhost üzerinden bile çalıştırılabilen, sayısız tema ve sayısız eklenti havuzuna sahip olan bu sistem dünya üzerinde belki de en çok tercih edilen scriptidir. WordPress’i sadece bloggerlar değil, internet sektöründe bir çok alanda hizmet veren site kullanmaktadır. Hem kolay kullanımı hem de az kaynak tüketimi, başarılı cache eklentileri ile harika bir performans sağlaması ve tabi geliştirilmeye çok müsait olması WordPress’i bu alanda rakipsiz kılıyor.
wordpress logo
Gel gelelim WordPress’i kullanmak için sahip olmamız gereken alet edevatlar bahsine. Tabi ki ihtiyacımız olan her şey sanal ortamda mevcut. Ama bunlara ulaşabilmeliyiz. İsterseniz öncelik sırasına göre bu nelere ihtiyacımız var tek tek izah edelim. Hiç bilmeyen birinin anlayacağı gibi anlatmaya çalışıyorum, lütfen ukalalık olarak algılamayın.

WordPress’i neyin üzerine inşa edeceğiz?

Alan adı (Domain): Alan adı sitenizin adresi etki alanıdır. Örneğin sitem.com veya sitem.net gibi. Tabi subdomain dediğimiz alt alan adlarını kullanmakta mümkündür: blog.sitem.com gibi. Localhost’a kurulum yapmak isteyenler için domaine gerek yoktur.

Bandırma hizmeti (Host): WordPress dosyalarının ve veritabanının 7/24 kesintisiz barındırılacağı fiziki depolama alanıdır. Alan adından sonra bütçenize göre bir hosting hizmeti satın almalısınız. Tabi ücretsiz barındırma hizmeti veren servisler de vardır ancak tercih size kalmış.

WordPress: Bu ikisinden sonra elbette olmazsa olamazımız WordPress dosyalarıdır. WordPress’in en güncel ve kararlı sürümünü https://tr.wordpress.org/ adresinden temin edebilirsiniz.

FTP istemcisi: FTP hosting hizmetini aldığımız sunucuya güvenli bir şekilde bağlanmamızı sağlayan bir protokoldür. WordPress dosyalarını bir FTP istemcisi program kullanarak sitemize gönderiyoruz. Ben bu noktada WinSCP programını kullanmayı tercih ediyorum. WinSCP’ye şuradan ulaşabilirsiniz: https://winscp.net/eng/download.php

FTP Yetkisi: FTP güvenli bir protokol demiştim. Barındırma hizmetini temin ettiğiniz firma size FTP bilgilerini mail yoluyla iletirler. Mesela sitenizin kontrol paneli Cpanel ise genelde Cpanel kullanıcı adı ve şifresi ile FTP şifresi aynıdır. FTP şifreniz konusunda sorun yaşıyorsanız hizmet sağlayıcınızdan teknik destek alabilirsiniz.

WordPress Kurulumu

Yukarıda zikrettiğim tüm imkanlara sahipsek artık kuruluma geçebiliriz.

1. FTP’ye Bağlanma

winscp-1

WinSCP programını kurduğunuzu varsayıyorum. Yukarıda göründüğü sarı ile işaretlediğim yerlere istenen FTP bilgilerini yazıyoruz ve Kaydedin tuşuna basın. Eğer bir sonraki girişlerde şifre girmek istemiyorsanız şifreyi kaydet kutucuğunu işaretleyin. Oturum açın düğmesine basıyoruz ve sitenizin bulunduğu sunucuya bağlanıyoruz.

2. Dosyaları FTP’ye Gönderme
winscp-2
Bağlantıyı kurduktan sonra web sunucunun dosyaları işlediği dizini bulmamız gerekir. Bu dizin genelde public_html, public, htdocs ya da root ismindedir. Buraya atacağınız her dosya örneğin sitem.com/dosya.html şeklinde sitenizde görünür olacaktır. Bahsettiğim dizini FTP üzerinde bulduktan sonra çift tıklayıp o dizine giriş yapıyoruz. Sonrasında ise WordPress’in sitesinden indirdiğimiz zip dosyasını bilgisayarınızda her hangi bir yere çıkarıyoruz ve o dosyaların hepsini seçip WinSCP programının sağ tarafında bulunan kısma sürükleyip bırakıyoruz. Böylece WordPress dosyalarının sitemize upload işlemi başlamış oluyor. Dosya transfer işleminin ayrıntılarını WinSCP penceresinin alt tarafından takip edebilirsiniz. Eğer aktarılamayan bir dosya olmuşsa orada hata olarak görünür mutlaka aktarılamayan o dosyaları tekrardan upload etmeyi deneyin, WordPress dosyaları bir bütünün parçaları olduğu için eksik dosya hatalara neden olabilir.

3. Veritabanı Oluşturma
phpmyadmin-1
WordPress verilerinin saklanacağı veritabanınını (database) oluşturmamız şart. Bu işlemi de sitemizin kontrol panelinden halledeceğiz. Cpanel kullananlar Databases kısmından yeni veritabanı oluşturabilirler. Biz tüm panellerde bulunan phpMyAdmin üzerinden nasıl veritabanı oluşturulur onu gösterelim. phpMyAdmin’e giriş yaptıktan sonra Veritabanları kısmına geliyoruz. Bir veritabanı ismi belirliyoruz ve Oluştur diyoruz.

phpmyadmin-2

Evet veritabanınını oluşturduk. Şimdi bu veritabanına güvenlik için şifre belirleyeceğiz. Bunun için resimdeki gibi Yetkileri Kontrol Et kısmına tıklayın. Açılan pencerede Kullanıcı hesabı ekle bağlantısına tıklayın.

phpmyadmin-3

Resimdeki gibi kullanıcı adı kısmına bir kullanıcı adı belirleyin. Anamakina adını Yerel olarak seçin. Parola kısmına istediğiniz şifreyi yazabilirsiniz. Ben üret butonuna basarak zor bir şifre üretmenizi tavsiye ederim. Son olarak …. veritabanı üzerindeki yetkileri ver kutucuğunu işaretleyin ve git tuşuna basın. Bu işlemleri yaparken mutlaka belirlediğiniz veritabanı adı,  kullanıcı adı ve parolayı bir kenara not edin şimdi o bilgiler bize lazım olacak.

4. wp-config.php Dosyasını Hazırlama

Aslında genelde bu aşamayı kullanmadan direkt 5. aşamadan gerekli bilgileri girerek wp-config.php dosyasını otomatik olarak hazırlamak mümkün. Bir çok sunucu da buna müsaade ediyor. Ama bazı dosya izni ve yetki sorunları yüzünden bunu elle düzenlemek gerekebiliyor. Bu dosya veritabanı ile FTP’deki dosyaların arasındaki bağlantıları sağlayan ayar dosyasıdır. Öncelikle FTP’de bulunan wp-config-sample.php isimli dosyanın adını wp-config.php olarak değiştirin. Daha sonra bu dosyayı bir metin editörü ile açın. Zaten çift tıklayınca WinSCP kendi editörü ile dosyayı açar. Şimdi demin bir yere not ettiğiniz veritabanı bilgilerini doğru bir şekilde bu dosyaya girin. Veritabanı bilgileri şu kısma yazılacak;

/** WordPress için kullanılacak veritabanının adı */
define(‘DB_NAME’, ‘veritabaniismi’);

/** MySQL veritabanı kullanıcısı */
define(‘DB_USER’, ‘kullaniciadi’);

/** MySQL veritabanı parolası */
define(‘DB_PASSWORD’, ‘parola’);

/** MySQL sunucusu */
define(‘DB_HOST’, ‘localhost’);

DB_Host kısmını olduğu gibi bırakabilirsiniz ekseriyetle localhost oluyor. Bilgileri doğru girdiğinizden emin olduktan sonra CTRL + S ile yada kaydet butonu ile dosyayı kaydedin.

5. Kurulumun Son Aşaması
wordpress-kurulumu
İnternet tarayıcımıza sitemizin adını yazıyoruz ve karşımıza kurulum ekranı çıkıyor. Eğer çıkmadıysa http://sitem.com/wp-admin/install.php yolunu takip edin. Üstteki gibi bir sayfa bizi karşılayacak. İstenilen yerleri eksiksiz olarak doldurun. E-posta adresinizi mutlaka doğru girin çünkü ilerde şifre sıfırlama durumlarında şifreniz bu adrese gönderilecektir. Güçlü bir şifre belirledikten sonra WordPress’i Kur butonuna tıklayın.

Nihayetinde WordPress kurulumu tamamladık. Daha sonra siteam.com/wp-admin/ üzerinden giriş bilgilerinizi kullanıp admin paneline giriş yapın ve tema, eklenti gibi özelleştirmeleri kendinize göre yapın. Hepinize iyi bloglamalar.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir