WordPress Uploads Klasörünü Değiştirme

WordPress uploads dizinini değiştirmenin mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Normalde varsayılan resimlerin ve diğer ortam dosyalarının saklandığı dizin /wp-content/uploads dizinidir. Farkındalık ve zaruri nedenlerden ötürü bu klasörün yerini başka bir yere taşımak isteyenler wp-config.php üzerinden bir satırlık kod ile bunu mümkün kılabilirler.

wordpress logo

Sıfırdan bir WordPress kuruyorsanız mesele yok, ancak daha önceden Ortam Kütüphanenizde eklediğiniz resimlerin zayi olmamasını istiyorsanız çok dikkatli olmanız gerekir. Şimdi isterseniz wp-config.php üzerindeki değişikliği yapalım. Bir metin editörüyle bu dosyayı açın ve en alt satıra aşağıdaki gibi bir değer verin. Ben medya olarak ayarlardım siz kendinize göre değiştirebilirsiniz.

WordPress uploads dizini nasıl değiştirilir ?

define(‘UPLOADS’, ‘medya’);

Daha sonra kök dizine medya adında bir klasör açın. Şayet daha Ortam Kütüphanenizde resimler mevcutsa, /wp-content/uploads dizininin içindeki her şeyi yeni yere taşıyın. Eğer bu işlemleri yaptıktan sonra resim yüklemenize izin vermiyorsa, medya klasörünün chmod değerini 0777 yapın.

Yeni dizimizde de dizin yapısı /medya/YYYY/AA/ şeklinde olacaktır. Yani 2015’in Mart ayında eklediğiniz bir resim /medya/2015/03 klasörünün içinde yer alacaktır. Bu şekilde uploads klasörünün yerini değiştirme işlemi gerçekleşmiş oluyor.

You may also like...

2 Responses

  1. Fikir Banka dedi ki:

    Merhaba hocam;
    Öncelikle bu yararlı bilgi için size çok teşekkür ediyorum. Bu işleme başlamadan önce bir soru yöneltmek istedim. Ben, blogumun Ortam Ayarları kısmındaki “Yüklemelerimi aylık -ve yıllık- bazda klasörlerde tut.” kısmındaki tik işaretini kaldırdım dolayısıyla resimleri yüklerken, konuda belirttiğiniz şekilde ay ve gün olarak tarihlere bölmek yerine, direkt olarak /uploads klasörüne yükleme yapılıyor. Buna sebep, konuda anlatmış olduğunuz işlemleri uygulayıp, resimlerimi aynen olduğu gibi de taşırsam herhangi bir sorun olur mu? Denemeden önce tecbübelerinizden faydalanmak isterim.
    Saygılarımla.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir