XenForo Debug Mode Nasıl Açılır

XenForoXenForo debug modu nasıl aktif edilir? diye merak eden XenForo adminleri için faydalı olacak bir yazıyla sizlerleyiz.

XenForo ne kadar kaynak tüketiyor? Kaç SQL sorgusu döndürüyor? Sistemi optimize etmek ve hangi eklentinin ne kadar server kaynağını harcadığını ölçmemiz için ve de XenForo üzerinde yeni eklenti kodlayabilmemiz için debug modunu açmamız şart.

XenForo Debug Mode Ayarları

FTP veya SFTP hangisini kullanıyorsanız artık; /library/config.php dosyasının en altına aşağıdaki satırları kaydederek debug modu açabiliyoruz.

$config[‘debug’] = true;

Yukarıdaki şekilde debug modunu açarsak tüm ziyaretçileriniz debug bilgilerinize ulaşabilecektir. Admin arkadaşların daha rahat çalışması için ben şu yöntemi kullanmayı tercih ediyorum ve bu yöntemi tavsiye ediyorum. IPINIZ yazan kısmı, internete bağlandığınız IP adresi ile değiştirmeniz gerekiyor.

if ($_SERVER[‘REMOTE_ADDR’] == ‘IPINIZ’) {
$config[‘debug’] = true;
}

Bu şekilde yaparsanız sadece belirlediğiniz IP’yi kullanan bilgisayarlar sitenize girdiğinde debug bilgilerine ulaşabilecekler.

Debug mode açıldıktan sonra, forumdaki sayfaların en altında debug bilgisi gözükecektir. Debug bilgisi üzerindeki bağlantıya tıklayarak, bahsi geçen sayfanın hangi sorgularla ve hangi PHP dosyalarını çağırarak oluşturulduğu bilgisine kolayca ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir